Wartość polskiego rynku rowerowego szacuje się na ok. 1,5 mld PLN, z czego 1,1 mld PLN dotyczy rynku rowerów nowych, a 0,4 mld PLN rowerów używanych. Wśród najczęściej kupowanych przez Polaków rowerów w 2016 roku dominowały rowery miejskie, które stanowiły prawie 40% zakupionych rowerów.

W 2016 roku wyprodukowano w Polsce ok. 1 mln sztuk rowerów, co pozwoliło jej na zajęcie czwartego miejsca wśród krajów Unii Europejskiej. Udział polskiej produkcji rowerów w rynku europejskim wyniósł 9%. Większą produkcję rowerów odnotowano jedynie we Włoszech, Niemczech i Portugalii.

Najczęściej wybieranymi przez Polaków markami w 2016 roku były Kross oraz Romet. Na drugim miejscu znalazł  się Giant, a po nim B’Twin, Merida oraz Kellys. Główną determinantą wyboru roweru była jego cena, jednakże o zakupie roweru decydowała również jego jakość, wygląd, specyfikacja techniczna czy promocja. W 2016 roku na kupno roweru Polacy przeznaczyli średnio 1.427 PLN.

Krajem, do którego eksport rowerów wyprodukowanych w Polsce od lat utrzymuje najwyższą wartość pozostają Niemcy. W 2016 roku eksport do tego kraju stanowił 65% ogólnej wartości eksportu rowerów z Polski. Drugim największym odbiorcą produkowanych w Polsce rowerów jest Francja.

Największą barierą dla rozwoju polskiego rynku rowerów jest stosunkowo słaba infrastruktura drogowa. Choć w ostatnich latach sytuacja uległa poprawie to i tak trudno porównać pod tym względem Polskę do krajów Europy Zachodniej.

Mimo złego stanu infrastruktury drogowej Polacy często korzystają z rowerów. Według badań przeprowadzonych w 2016 roku prawie jedna trzecia badanych deklaruje, że na rowerze jeździ codziennie, a 42% korzysta z tego pojazdu kilka razy w tygodniu.

Opracowano na postawie wiedzy i doświadczenia ekspertów DCF oraz:

https://rowery.pl/aktualnosci/newsy/2362-polski-rynek-rowerowy-w-2016-wyniki-badan.html

http://bikeground.pl/wiadomosci/artykul/polska-marka-liderem-rynku-rowerow/

http://wyborcza.pl/1,155287,20380084,romet-w-polsce-sprzedaje-sie-coraz-drozsze-rowery-juz-czas.html