Rynek komputerów

Czym dziś jest komputer PC? Sprawdza się nadal najlepiej jako urządzenie do pracy. Część z graczy powie też, że nie ma lepszej platformy do ich ulubionego hobby. Komputer osobisty dawno jednak przestał być centrum naszego cyfrowego życia. Rolę tę przejął telefon i ewentualnie urządzenia mu towarzyszące.  Klienci mają coraz większe wymagania względem komputerów. Te z wysokiej klasy procesorami, rozbudowaną pamięcią RAM, pamięcią flash i hybrydowymi dyskami twardymi sprzedają się coraz lepiej. Rośnie też rynek komputerów premium i przeznaczonych dla graczy. Spada za to sprzedaż komputerów stacjonarnych, desktopów i laptopów, za którą w dużej mierze odpowiada ekspansja smartfonów. Do urządzeń mobilnych wprowadzane są kolejne innowacje.

Sprzedaż elektroniki użytkowej, do której zalicza się pecety, smartfony i tablety, na świecie rośnie. Szacuje się, że w br. osiągnie rekordowy poziom 2,28 mld sztuk (wzrost o ok. 1 proc.)Według badań Gartnera, po raz pierwszy od sześciu lat rynek komputerów osobistych odnotował wzrost sprzedaży. W drugim kwartale bieżącego roku wprowadzono 62,1 mln sztuk na rynek, co przekłada się na 1,4-procentowy wzrost względem analogicznego kwartału rok temu.

Globalne dane GfK wskazują, że w ciągu I półrocza 2018 segment komputerów stacjonarnych zanotował spadek o 14 proc. w ujęciu ilościowym, z kolei segment komputerów przenośnych – o 9 proc. Wzrosły za to średnie ceny sprzedaży zarówno komputerów przenośnych – o 5 proc. do 602 euro, jak i stacjonarnych – o 7 proc. do wartości 527 euro. Gartner opublikował raport, z którego wynika, że w czwartym kwartale zeszłego roku Apple sprzedało 4,92 miliona komputerów, co przełożyło się na 7,2-procentowy udział w rynku. W porównaniu do analogicznego okresu w 2017 roku liczba sprzedanych komputerów spadła o 3,8 punkta procentowego (5,11 milionów), lecz mimo to udział w rynku wzrósł o 0,1%. Na pierwszym miejscu uplasowało się Lenovo ze sprzedażą na poziomie 16,6 milionów sztuk (24,2% udziału). Drugie miejsce przypadło HP, które osiągnęło 22,4 procent udziału (sprzedaż ponad 15 milionów komputerów). Trzecie miejsce zajął Dell. Firma może pochwalić się niemal 11 milionami sprzedanych maszyn, co przełożyło się na 15,9-procentowy udział.

Opracowano na podstawie doświadczenia i wiedzy ekspertów DCF oraz:

 • https://www.spidersweb.pl/2018/07/rynek-pc-2-kwartal-2018.html
 • https://biznes.newseria.pl/news/rynek-komputerow,p1642968688
 • http://blogi.dziennikzachodni.pl/technoblogia/2019/01/12/raport-idc-sprzedaz-komputerow-spada-na-rynku-najlepiej-radza-sobie-hp-i-lenovo/
 • https://www.rp.pl/Telekomunikacja-i-IT/307159948-Gracze-ratuja-rynek-komputerow-przed-kryzysem.html
 • https://www.wirtualnemedia.pl/artykul/lekki-spadek-na-rynku-komputerow-osobistych
 • https://myapple.pl/posts/18587-rynek-komputerow-w-czwartym-kwartale-2018-roku-stabilna-sprzedaz-macow

 

Rynek sportów zimowych

Zima to pora roku, która kojarzy się z feriami i sportami zimowymi. Cieszymy się, kiedy za oknem prószy biały puch, a mróz szczypie w uszy, gdyż jest to okazja do pojeżdżenia na nartach, sankach lub snowboardzie. Prawie jedna trzecia Polaków potrafi jeździć na nartach. Czynnych narciarzy są w naszym kraju ponad 4 miliony, a zimowe wyjazdy narciarskie dla coraz większej grupy stają się coroczną tradycją, a także … sporą pozycją w budżecie.

Niemal co piąty Polak, czyli 19 procent z nas, deklaruje, że umie jeździć na nartach lub desce snowboardowej. W tej grupie 10 procent stanowią osoby, które deklarują, iż na stoku radzą sobie dobrze lub bardzo dobrze. Jednak tylko połowa z nich pobierała nauki od profesjonalnego instruktora. Z roku na rok padają kolejne rekordy ilości osób korzystających z tras narciarskich.10 lat temu tylko 2 procent z nas jeździło na nartach, zaś obecnie już 15 procent.

Szacunkowy koszt weekendowego pobytu w polskich górach dla czteroosobowej rodziny z dojazdem i kosztami karnetu to minimum 1500-2000 zł. Przy pobycie tygodniowym koszty te rosną do około 3000 tysięcy złotych przy ekonomicznej opcji zakwaterowania. Jeśli doliczyć do tego zakup sprzętu narciarskiego, akcesoriów do jazdy i ubrań narciarskich, koszty te rosną dość znacznie i mogą wynieść około 1000-2000 osoba/rok przy założeniu tylko jednorazowej wyprawy na stok.

Całość wydatków Polaków na wyjazdy narciarskie i sprzęt szacujemy więc na nawet około 3 mld złotych. Rynek ten stale rośnie, a polskie stacje narciarskie mają o co walczyć.

Najpopularniejsze sporty zimowe

 • Narciarstwo

 • Biegi narciarskie

 • Snowboard

 • Snowkiting

 • Jazda na łyżwach

 • Ice climbing

Opracowano na podstawie doświadczenia i wiedzy ekspertów DCF oraz:

 • https://www.nocowanie.pl/najpopularniejsze-sporty-zimowe.html
 • https://www.mfind.pl/biuroprasowe/polacy-nartach-4-miliony-narciarzy-3-miliardowy-rynek/
 • https://www.twojapogoda.pl/wiadomosc/2019-02-09/ilu-polakow-potrafi-jezdzic-na-nartach-a-ilu-z-nich-sadzi-ze-na-stoku-radzi-sobie-bardzo-dobrze/
 • https://sportyfor.pl/artykuly/sporty-zimowe/najpopularniejsze-sporty-zimowe