Czym dziś jest komputer PC? Sprawdza się nadal najlepiej jako urządzenie do pracy. Część z graczy powie też, że nie ma lepszej platformy do ich ulubionego hobby. Komputer osobisty dawno jednak przestał być centrum naszego cyfrowego życia. Rolę tę przejął telefon i ewentualnie urządzenia mu towarzyszące.  Klienci mają coraz większe wymagania względem komputerów. Te z wysokiej klasy procesorami, rozbudowaną pamięcią RAM, pamięcią flash i hybrydowymi dyskami twardymi sprzedają się coraz lepiej. Rośnie też rynek komputerów premium i przeznaczonych dla graczy. Spada za to sprzedaż komputerów stacjonarnych, desktopów i laptopów, za którą w dużej mierze odpowiada ekspansja smartfonów. Do urządzeń mobilnych wprowadzane są kolejne innowacje.

Sprzedaż elektroniki użytkowej, do której zalicza się pecety, smartfony i tablety, na świecie rośnie. Szacuje się, że w br. osiągnie rekordowy poziom 2,28 mld sztuk (wzrost o ok. 1 proc.)Według badań Gartnera, po raz pierwszy od sześciu lat rynek komputerów osobistych odnotował wzrost sprzedaży. W drugim kwartale bieżącego roku wprowadzono 62,1 mln sztuk na rynek, co przekłada się na 1,4-procentowy wzrost względem analogicznego kwartału rok temu.

Globalne dane GfK wskazują, że w ciągu I półrocza 2018 segment komputerów stacjonarnych zanotował spadek o 14 proc. w ujęciu ilościowym, z kolei segment komputerów przenośnych – o 9 proc. Wzrosły za to średnie ceny sprzedaży zarówno komputerów przenośnych – o 5 proc. do 602 euro, jak i stacjonarnych – o 7 proc. do wartości 527 euro. Gartner opublikował raport, z którego wynika, że w czwartym kwartale zeszłego roku Apple sprzedało 4,92 miliona komputerów, co przełożyło się na 7,2-procentowy udział w rynku. W porównaniu do analogicznego okresu w 2017 roku liczba sprzedanych komputerów spadła o 3,8 punkta procentowego (5,11 milionów), lecz mimo to udział w rynku wzrósł o 0,1%. Na pierwszym miejscu uplasowało się Lenovo ze sprzedażą na poziomie 16,6 milionów sztuk (24,2% udziału). Drugie miejsce przypadło HP, które osiągnęło 22,4 procent udziału (sprzedaż ponad 15 milionów komputerów). Trzecie miejsce zajął Dell. Firma może pochwalić się niemal 11 milionami sprzedanych maszyn, co przełożyło się na 15,9-procentowy udział.

Opracowano na podstawie doświadczenia i wiedzy ekspertów DCF oraz:

  • https://www.spidersweb.pl/2018/07/rynek-pc-2-kwartal-2018.html
  • https://biznes.newseria.pl/news/rynek-komputerow,p1642968688
  • http://blogi.dziennikzachodni.pl/technoblogia/2019/01/12/raport-idc-sprzedaz-komputerow-spada-na-rynku-najlepiej-radza-sobie-hp-i-lenovo/
  • https://www.rp.pl/Telekomunikacja-i-IT/307159948-Gracze-ratuja-rynek-komputerow-przed-kryzysem.html
  • https://www.wirtualnemedia.pl/artykul/lekki-spadek-na-rynku-komputerow-osobistych
  • https://myapple.pl/posts/18587-rynek-komputerow-w-czwartym-kwartale-2018-roku-stabilna-sprzedaz-macow