E-commerce to najdynamiczniej rozwijający się  rynek. Mimo pandemii i globalnego lockdownu,  gdy spadały obroty sklepów stacjonarnych, które odnotowały poważne straty to ich istniejące sklepy internetowe często nie mogły nadążyć z realizacją zamówień. Zmieniła się struktura zakupów oraz zachowań konsumentów a boom na zakupy w e-sklepach trwa do dzisiaj.

W 2020 roku Polacy w przestrzeni online dokonali zakupów na ponad 15,3 mld EUR, co oznacza wzrost o 31,4% w stosunku do roku 2019. Polski rynek e-commerce należy do najbardziej dynamicznie rosnących rynków europejskich. Według badań organizacji eCommerce Europe Polska uzyskała najlepszy wynik w całej Europie. Polski rynek e-commerce jest rynkiem w fazie początkowego rozwoju w porównaniu do rynków zachodnich, gdyż e-handel w Polsce stanowi jeszcze niewielką część sprzedaży detalicznej ogółem.

Uzyskana dynamika wzrostu e-commerce w Polsce na poziomie ponad 31% oznacza, że jest ona ponad dwa i pół raza wyższe niż średnio w Europie. Prognozuje się, iż wysokie tempo wzrostu e-handlu utrzyma się jeszcze przez kilka najbliższych lat. Według prognoz raportu 300RESEARCH „E-Commerce i Fintechy. System naczyń połączonych.” w 2021 roku wartość rynku e-commerce osiągnie 12% wartości sprzedaży detalicznej ogółem a w roku 2023 będzie stanowić 16%.

Według raportu Gemiusa „E-commerce w Polsce 2020” z połowy 2020 roku wynika, iż aż 73% internautów dokonywało zakupów online i ich liczba wzrosła o 11 punktów procentowych. Porównując do danych z lat wcześniejszych, w 2019 roku było to 62% ankietowanych internautów, w 2018 roku – 56% i w 2017 roku – 54%.

Prognozuje się, że w roku 2026 wartość brutto polskiego rynku handlu e-commerce będzie na poziomie 162 mld zł, co potwierdzają prognozy PwC, a to oznacza średnioroczny wzrost na poziomie 12%. Z analizy przeprowadzonej przez PwC wynika, iż w 2020 roku polski rynek e-commerce był wart 100 mld zł łącznie z usługami, które wygenerowały ok. 1,7 mld zł.

Najszybciej będzie rosła sprzedaż produktów spożywczych oraz produktów dla dzieci i zabawek. Na poziomie planowanego średniego wzrostu rynku będzie rosła sprzedaż produktów w kategoriach zdrowie i uroda, odzież i obuwie oraz w kategorii auta. Badania przeprowadzone w styczniu 2021 roku przez PwC potwierdzają, że 85% badanych Polaków deklaruje przynajmniej utrzymanie obecnej częstotliwości zakupów online również w czasie po COVID.

Badania Retailx potwierdzja, iż Polacy najczęściej korzystają z serwisu Allegro, który na polskim rynku e-commerce liczy się najbardziej mając niemal 35% udział. Poprzez wejście na giełdę papierów wartościowych firma zyskała miano największej polskiej publicznej spółki. Już w pierwszym dniu notowań cena jej akcji wzrosła o 62,8% a kapitalizacja Allegro przekroczyła 70 mld zł. Na platformie allegro jest zarejestrowanych prawie 18 mln użytkowników. W okresie jedynie pół roku (od grudnia 2019 do czerwca 2020 roku liczba sprzedających na allegro.pl wzrosła o 14% do ponad 117 tys. zwiększając liczbę ofert o 21% do 164 milionów oferowanych produktów w serwisie. Według raportu 300RESEARCH „E-Commerce i Fintechy. System naczyń połączonych” zaledwie w pierwszym półroczu 2020 roku wartość całkowita sprzedanych przez platformę towarów przekroczyła 16 mld zł, co stanowi ponad 50% wzrost w porównaniu z tym samym okresem 2019 roku.

W pierwszych dniach marca 2021 roku na polskim rynku zadebiutował Amazon w polskojęzycznej wersji – do tej pory największy i globalny konkurent Allegro (jego udział w polskim rynku e-commerce wynosił w 2020  roku mniej niż 5%). Przewiduje się, że dla wielu sklepów polska wersja Amazona może stać się dodatkowym kanałem sprzedaży i pozyskania klientów zarówno na polskim jak i światowym rynku. Zatem jest to szansa dla polskich przedsiębiorców na dotarcie do większej grupy odbiorców. Czy wejście na polski rynek światowego giganta zagrozi pozycji polskiego lidera jakim jest serwis allegro.pl? Zmieni się pewnie struktura rynku e-commerce, jednakże bardzo duży wpływ będzie miała polityka cenowa, gdyż warunki korzystania dla sprzedawców są bardzo ważne i będą dokładnie analizowane (np. wysokość prowizji od sprzedaży, warunków zwrotów,  kosztów dostaw itp.). Trzeba się liczyć z tym, że Amazon zdobędzie na polskim rynku swoich zwolenników i będzie dla właścicieli e-sklepów nowym miejscem na zwiększenie sprzedaży. Z drugiej strony Allegro ma bardzo ugruntowaną pozycję na polskim rynku i z pewnością przez najbliższe lata pozostanie liderem polskiego rynku.

W 2020 roku światowy rynek e-commerce doświadczył ogromnej ekspansji. Główny wpływ miała na to globalna pandemia i zamrożenie wielu gałęzi gospodarek. E-commerce przyciągnął wielu nowych klientów i objął wiele gałęzi do tej pory opornych na cyfrową transformację. Ogromnie wzrosła też giełdowa wycena największych platform sprzedażowych, które są kilkukrotnie więcej warte niż największe stabilne instytucje finansowe. Światowa sprzedaż przez internet rośnie dynamicznie od kilku lat a coraz częściej klienci dokonują zakupów online za pomocą smarfonów. Zakupy online stanowią tez coraz większy procent całkowitej sprzedaży detalicznej. W roku 2019 sprzedaż online na świecie osiągnęła poziom 3,5 biliona USD, co stanowiło średnio 14,1% całkowitej wartości sprzedaży detalicznej. Szacuje się, że udział e-handlu w światowej sprzedaży detalicznej może przekroczyć w tym roku 16,5%, osiągając wartość 4,2 bln USD – to rekordowy wzrost o 700 mld USD w stosunku do poprzedniego roku. E-commerce w 2020 roku na całym świecie przeżył prawdziwy skok rozwojowy.

Zespół DCF Dotacje-Consulting-Finanse dostrzega duży potencjał rozwojowy polskiego rynku e-commerce czyniąc go jednym z najatrakcyjniejszych rynków w polskiej gospodarce. Rok 2020 w obliczu globalnej pandemii COVID-19 to zdecydowanie rozkwit branży e-commerce a tego rozwoju nie da się już zatrzymać. Z drugiej strony to najtrudniejszy czas, który dał się we znaki wielu sektorom polskiego przemysłu wpływając zarówno na życie społeczne jak i gospodarcze. Sytuacja funkcjonowania na rynku większości przedsiębiorstw była bardzo nieprzewidywalna a wprowadzane zaostrzenia i „lockdown” wprowadziły dużą niepewność funkcjonowania oraz wiele problemów, z którymi polskie firmy musiały się zmierzyć. To czas, kiedy zarówno platformy sprzedażowe, ich software i systemy opłat, jak i producenci i dostawcy w pandemicznej rzeczywistości musieli przejść przyspieszony kurs efektywności i kreatywności. Dla wielu przedsiębiorców działanie w rzeczywistości online musiało stać się faktem, aby przetrwać. Wielu dopiero się przełamuje obserwując co się dzieje i przygotowuje się do sprzedaży online. Niezaprzeczalnie wygrali Ci, którzy mieli już gotowe funkcjonujące sklepy internetowe. Rekordowa transformacja i tempo zmian, usprawnienia, które trwały często mniej niż pół roku w normalnych warunkach zajęłyby nawet 3 lata.  Rynek e-commerce w krótkim czasie bardzo zyskał na znaczeniu a przestrzeń funkcjonowania online zarówno dla sprzedaży produktów, funkcjonowania firm, wykonywania zadań przez pracowników jak i klientów detalicznych stała się koniecznością. Zatem przyszłość rynku e-commerce to dalszy jego rozwój i nowe trendy.

Według szacunków IBM pandemia przyspieszyła o pięć lat tempo przechodzenia klientów z fizycznych zakupów np. w sieciach handlowych do strefy online. Rynek e-commerce będzie się również zmieniał. Najważniejszym trendem przyszłości będzie wykorzystanie sztucznej inteligencji i personalizacja oferty. Zatem przyszłość e-commerce oparta będzie na wykorzystaniu danych o kliencie, jego historii zachowań na stronie, poprzednich transakcjach i formach płatności i innych danych z sieci, w tym danych z mediów społecznościowych. Wielu specjalistów z branży podkreśla, iż efektem personalizacji oferty przy zastosowaniu sztucznej inteligencji będzie zwiększanie wartości transakcji i wyższe wskaźniki utrzymania klienta.

W opinii ekspertów DCF Dotacje-Consulting-Finanse polską branżę e-commerce czeka jeszcze okres dalszego dynamicznego rozwoju oraz wzrostu przynajmniej na poziomie 12% rocznie.

 

Opracowanie na bazie wiedzy i doświadczenia ekspertów DCF oraz: