Polskie firmy odzieżowe nie obawiają się konkurencji nawet na zagranicznych rynkach. Globalnie krajowy rynek odzieżowo-obuwniczy także staje się coraz większą siłą gospodarczą. Sukcesy polskich firm powodują, że branża ta przyciąga coraz więcej młodych osób wybierających tę ścieżkę kariery. 

Z prognoz PMR wynika, że rynek odzieżowo-obuwniczy w Polsce w 2022 roku osiągnie wartość ponad 43 mld PLN, co oznacza wzrost o niemal połowę w ciągu niespełna dekady. Obecnie rynek ten wart jest prawie 36 mld PLN i tworzą go nie tylko polskie przedsiębiorstwa, ale także znane luksusowe zachodnie marki.

Wartość globalnego rynku odzieżowo-obuwniczego szacuje się na ponad 2,5 tryliona dolarów rocznie, co stanowi ok. 2% PKB. W Polsce ten biznes również ma się znakomicie, co można obserwować od kilkunastu lat. Do sukcesów polskich firm zaliczyć można m.in. ekspansję LPP w Londynie oraz obecność dwóch spółek krajowych w WIG20.

Na GPW notowanych jest kilka polskich firm odzieżowych i obuwniczych, przy czym roczne przychody największych z nich liczone są w miliardach PLN, a zysk netto w setkach milionów PLN. Wartości te są na tyle istotne, że wyznaczono specjalny subindeks sektorowy WIG-odzież.

Branża odzieżowo-obuwnicza w Polsce rozwija się w bardzo dynamicznym tempie o co najmniej 5-6% rocznie. W latach 90. polskie fabryki były nierentowne w stosunku do fabryk zachodnich. Obecnie zaś na krajowym rynku funkcjonuje ponad 2 tys. zarejestrowanych podmiotów zajmujących się produkcją odzieży. W konsekwencji, w rankingach europejskich Polska zajmuje 8. pozycję, jeżeli chodzi o rynek odzieżowo-obuwniczy w znaczeniu gospodarczym.

Coraz więcej Polaków interesuje się modą i wizerunkiem – obecnie jest to już 68% społeczeństwa. Wciąż są to głównie kobiety, ale w młodszych grupach wiekowych, tj. od 19 do 24 roku życia, ta proporcja się zmienia i widać coraz większą rolę mężczyzn. Wyższy dochód rozporządzalny chętnie przeznaczany jest na zakup ubrań. Z danych GUS-u wynika wzrost sprzedaży tekstyliów, odzieży i obuwia o 17,5% w cenach stałych, co stanowi najszybciej rosnącą kategorię spośród wyróżnianych przez GUS. W cenach bieżących wynik jest niższy i wynosi 11,7%.

Rozwój branży mierzy się jednak nie tylko liczbami, lecz także zmianami jakościowymi. Sygnałem szybkich przemian jest np. fakt kształtowania się nowych, nieznanych jeszcze kilkanaście lat temu zawodów, takich jak choreograf czy reżyser modowy.

 

Opracowano na podstawie wiedzy i doświadczenia ekspertów DCF oraz:

https://www.msp.gov.pl/pl/przeksztalcenia/serwis-gospodarczy/wiadomosci-gospodarcze/28257,Rynek-odziezy-i-obuwia-w-Polsce.html

http://www.wirtualnemedia.pl/artykul/w-2022-r-rynek-modowy-w-polsce-osiagnie-wartosc-ponad-43-mld-zl#

http://biznes.interia.pl/wiadomosci/news/w-2022-r-rynek-modowy-w-polsce-osiagnie-wartosc-ponad-43,2548941,4199