Rynek cloud computing
Cloud computing stanowi stosunkowo młodą technologię, która ustanowiła nowe standardy w dziedzinie usług teleinformatycznych. Polega ona na gromadzeniu i przetwarzaniu danych informatycznych przy użyciu sprzętu i oprogramowania dostarczanego przez podmiot świadczący tego rodzaju usługi. Użytkownik chmury obliczeniowej musi posiadać jedynie sprzęt umożliwiający połączenie się z Internetem. Rozwiązania dostarczane przez technologie chmur obliczeniowych stały się niezwykle użytecznym narzędziem ułatwiającym w znacznym stopniu prowadzenie działalności gospodarczej.
W 2016 roku polski rynek chmury publicznej wzrósł o ponad 25% w odniesieniu do 2015 roku przekraczając wartość 160 mln USD. W 2017 roku zaś wartość cloud computing w Polsce przekroczyła 200 mln USD. Globalny rynek chmury publicznej w 2017 roku osiągnął wartość 247 mld USD i w dalszym ciągu rośnie.
Prognozuje się, że całkowita wartość dochodów globalnego rynku publicznej chmury obliczeniowej w 2018 roku osiągnie wartość 305,8 mld USD, 355,6 mld w 2019 roku, a w 2020 roku nawet 411 mld USD. Zdaniem ekspertów, do 2020 roku chmury staną się tak popularne, zwłaszcza wśród przedsiębiorstw, że dostęp do Internetu, który już teraz jest nieodzowny dla skutecznego prowadzenie działalności, będzie równoznaczny z używaniem jednej lub więcej chmur, a rozwiązania wprowadzane przez technologię chmur obliczeniowych wpłyną na kształt ponad połowy umów zawieranych w branży IT.
Według prognoz, do 2020 roku co najmniej 45% oprogramowania oraz infrastruktury informatycznej w europejskich przedsiębiorstwach będzie dostarczane w modelu chmurowym. Ponadto szacuje się, że do 2019 roku polski rynek chmury publicznej będzie rósł średnio 5 razy szybciej niż rynek tradycyjnych usług IT. Średnie globalne tempo inwestycji w chmurę publiczną do 2019 roku wyniesie 21,5%, podczas gdy w Polsce sięgnie ono 18,6%.
Do globalnych dominatorów rynku chmury publicznej należą AWS, Google i Microsoft, którzy osiągną 76% udziału we wszystkich przychodach z platformy w chmurze w 2018 roku. Prognozuje się, że ten trend się utrzyma i w 2020 roku będzie to 80%. Ponadto, Microsoft, Oracle i Salesforce osiągną łącznie 70% udziału w przychodach z rozwiązań SaaS wspierających automatyzację sprzedaży i obsług klienta.
Jak wynika z danych GUS, zaledwie 10% ogółu polskich firm korzysta z rozwiązań cloud computing, co oznacza wzrost o 1,8% w porównaniu z rokiem ubiegłym. Potencjał chmur obliczeniowych najbardziej doceniają duże przedsiębiorstwa, bo aż 37,1% z nich wdrożyło tego typu rozwiązania. Największą barierą wciąż pozostaje niewiedza, bo ceny usług chmurowych tanieją z roku na rok.
Opracowano na podstawie wiedzy i doświadczenia ekspertów DCF oraz:
https://www.computerworld.pl/news/W-tym-roku-chmury-publiczne-w-Polsce-urosna-znacznie-w-sile,407379.html
https://www.forbes.pl/technologie/rynek-chmury-obliczeniowej-w-polsce-i-na-swiecie-2017-r-i-prognozy/721kdcq