Jak wynika z raportu sporządzonego przez GfK, wartość polskiego rynku gastronomicznego w 2017 roku wyniosła ponad 36 mld PLN. W porównaniu do 2016 roku rynek gastronomiczny w Polsce wzrósł o ponad 10,5%.

W ubiegłym roku zwiększyła się liczba punktów w każdym z segmentów rynku gastronomicznego, z wyjątkiem lokali zaliczanych do kategorii klubów nocnych, pubów i sieci fast food. Ponadto, wzrostowi  o 1,8% uległa także liczba aktywnych placówek całorocznych. Jednocześnie, o ponad 13%, spadła liczba punktów gastronomicznych uruchamianych sezonowo w porównaniu z wartością odnotowaną w 2016 roku.

W 2017 roku spadkowi o 5% uległ odsetek Polaków w wieku 15+ deklarujących odwiedzenie punktu gastronomicznego w ciągu ostatniego roku i wynosi on obecnie 49%. Znacząco zwiększyła się zaś częstotliwość wizyt w lokalach gastronomicznych i wyniosła ona średnio 3,7 odwiedzin w skali miesiąca, przy czym należy wziąć pod uwagę ciągły wzrost średniej liczby odwiedzanych rodzajów punktów gastronomicznych obserwowany rokrocznie od 2014 roku. Zdaniem analityków, wzrost intensywności korzystania przez konsumentów z gastronomii wynika zarówno z rosnącej liczby lokali, jak i ich coraz bardziej różnorodnej oferty. Konsumenci odwiedzający punkty gastronomiczne wydawali w nich przeciętnie 98 PLN miesięcznie, co stanowi najwyższą z wartości odnotowanych na przestrzeni ostatnich 9 lat.

Najczęstszym celem odwiedzin punktów gastronomicznych przez Polaków była chęć spotkania się ze znajomymi lub spontanicznie, bez szczególnej okazji. Na wybór danego lokalu najczęściej wpływał smak serwowanych posiłków, napojów, dogodna lokalizacja lub przyzwyczajenia konsumentów. Do najpopularniejszych produktów zamawianych w placówkach gastronomicznych należały frytki, burgery, mięsne zestawy posiłków, pizza i lody, co stanowiło odbicie niezmiennie dominujących typów lokali odwiedzanych przez Polaków, tj. pizzerii, restauracji i fastfoodów.

Najpopularniejszą siecią gastronomiczną w 2017 roku był McDonald’s. Prawie dwie trzecie Polaków w wieku 15+ deklarowało, że odwiedziło punkt tej sieci w ciągu ostatniego roku. W czołówce rankingu popularności w dalszym ciągu pozostają także sieci KFC i Pizza Hut.

Ponad jedna czwarta Polaków odwiedzających punkty gastronomiczne skorzystała z możliwości zamawiania potraw za pośrednictwem telefonu i/lub internetu. Ten sposób składania zamówienia cieszył się największą popularnością w przypadku pizzerii. Niemal dwie trzecie klientów gastronomii korzystało z opcji zamawiania wynos, która była najpopularniejsza w przypadku sieci McDonald’s i KFC.

Opracowano na podstawie wiedzy i doświadczenia ekspertów DCF oraz:

http://www.portalspozywczy.pl/raporty/polski-rynek-gastronomiczny-wart-juz-36-mld-zl-raport,152584_0.html

http://www.egospodarka.pl/145379,Rynek-gastronomiczny-2017,1,39,1.html