W 2015 roku Polacy wydali około 2,5 mld PLN na zakup zabawek,  co oznacza 8-procentowy wzrost w stosunku do roku poprzedniego. Jest to najlepszy od 4 lat wynik w branży. Według prognoz, rynek będzie się dalej rozwijał, jednak w nieco wolniejszym tempie na poziomie 4-5%.

Na rynku polskim największymi producentami zabawek są firmy: Cobi, Granna, Wader, Canpol oraz Trefl. Prócz tego funkcjonuje ponad 250 mniejszych producentów. Jedynie nieznaczna część polskiej produkcji przeznaczona jest dla rodzimych konsumentów. Ma to swoją przyczynę w stosunkowo niedużym rynku krajowym oraz, występującą na nim w latach poprzednich, stagnacją. Polskie zabawki można kupić na kilkudziesięciu zagranicznych rynkach. W 2015 roku polscy wytwórcy zabawek sprzedali za granicą produkty o wartości 4,6 mld PLN. W roku 2014 wartość ta wynosiła niespełna 3 mld PLN. Blisko 90% wartości zabawek kierowane było do krajów UE. Główne czynniki zapewniające stały wzrost eksportu to wysoka jakość produktów przy zachowaniu atrakcyjnych cen. Dla wielu odbiorców zabawek ma również znaczenie fakt, że towar został wyprodukowany na terenie Unii Europejskiej.

Zdecydowaną większość zabawek oferowanych w Polsce stanowią produkty importowane. Głównymi dostawcami są kraje z Dalekiego Wschodu, szczególnie Chiny. Ograniczenie występujących na rynku różnic jakościowych sprawiło, że o kraju importu zabawek decyduje głównie cena. Mimo iż badanie zabawek i artykułów dziecięcych,  przeprowadzone przez Inspekcję Handlową w 2014 roku wykazało, że polskie produkty są bezpieczniejsze od importowanych, to wartość importu zabawek w tym roku osiągnęła rekordowy poziom. Trend ten jednak powoli się odwraca, a rodzice coraz częściej zwracają uwagę na atesty bezpieczeństwa oraz normy przy wyborze zabawek.

Popularność klasycznego przemysłu zabawkarskiego ograniczona jest rosnącym zainteresowaniem dzieci smartfonami i tabletami. Wśród młodego pokolenia elektronika staje się coraz bardziej popularna, o czym świadczy fakt, że 83% polskich 10-latków posiada telefon komórkowy. Dlatego też jednym z najpopularniejszych trendów jest tworzenie aplikacji, które łączą wspomniane urządzenia z tradycyjnymi zabawkami (tzw. TechToys). Dużą popularnością cieszą się zabawki edukacyjne, umożliwiające nabywanie umiejętności praktycznych, niezbędnych do życia (tzw. Fit4Life). Kolejnym z najważniejszych obecnie trendów jest miniaturyzacja.  Na rynku utrzymuje się zjawisko retromanii, w którym kluczowym czynnikiem decydującym o zakupie jest sentyment rodzica do produktu. Nieustanne pozostaje zjawisko zainteresowanie zabawkami odnoszącymi się do popularnych aktualnie postaci oraz bajek.

Opracowano na podstawie doświadczenia i wiedzy ekspertów DCF oraz:

http://biznes.gazetaprawna.pl/artykuly/924213,rynek-zabawek-dzieci.html

http://www.forbes.pl/rynek-zabawek-w-polsce-cobi-cdrl-wader-szumisie,artykuly,204337,1,1.html

http://www.akcenta.pl/clanky-polscy-eksporterzy-zabawek-bawia-sie-swietnie-na-zagranicznych-rynkach.html

http://www.rynekzabawek.pl/magazyn/Rynek_Zabawek_02_2016.pdf

http://www.dlahandlu.pl/handel-wielkopowierzchniowy/wiadomosci/rynek-zabawek-rosnie-dzieki-sieciom-handlowym,40932.html

http://www.zabawkowicz.pl/zabawka/3846,jakie-zabawki-beda-modne-w-2014-roku.html

http://wyborcza.pl/1,91446,17087492,Badania_jakosci__polskie_zabawki_sa_bezpieczniejsze.html