Zdecydowaną większość smartfonów sprzedanych w ub.r. w Polsce stanowiły urządzenia z systemem Android (91,5%). W porównaniu do roku poprzedniego udział platformy Google wzrósł o 4 pkt. proc. Drugie miejsce zajął iOS firmy Apple z udziałem 8,5%. – Wzrósł udział smartfonów z przedziału cenowego 500–1100 zł. W 2017 roku stanowiły one ponad połowę wszystkich sprzedanych urządzeń – powiedział Marek Kujda z IDC. 96% smartfonów sprzedanych w 2017 r. w naszym kraju stanowiły urządzenia obsługujące standard LTE, co oznacza wzrost o 7 pkt. proc. rok do roku. – Sześciu producentów dostarczyło 86% wszystkich smartfonów sprzedanych w 2017 roku – dodał Kujda. IDC nie opublikowało danych o udziale poszczególnych dostawców w tym segmencie rynku za cały 2017 r. W samym IV kwartale 2017 roku liderem polskiego rynku sprzedaży smartfonów był Samsung z 39,1% udziału. Kolejne miejsca zajęły firmy Huawei (24,9%), Apple (8,7%), LG (6,7%) i Xiaomi (6,2%).

Nie jest jednak wcale pewne, że taki scenariusz się ziści. Apple ma asa w rękawie w postaci zupełnie nowego iPhone’a, a Huawei przebąkuje o wycofaniu się z produkcji tanich telefonów. Skupienie się na sztandarowych modelach może przyczynić się do tego, że Huaweiowi nie uda się wskoczyć na drugą lokatę.

Apple mimo wszystko powinien uważać na ruchy Huaweia, podobnie jak chińska korporacja powinna przyglądać się bacznie poczynaniom konkurentów. OPPO i Xiaomi zmniejszają przewagę, jaka ich dzieli od rywala z rodzimego rynku, chociaż OPPO skupia się tylko na Chinach, a Xiaomi dopiero nieśmiało wchodzi do takich krajów jak Polska.

Za jednym tchem jestem w stanie wymienić kilkanaście marek smartfonów, których produkty widzę w sklepach i na reklamach. Jeśli bym się chwilę pogłowił, to z pamięci podałbym nazwy kilkudziesięciu kolejnych producentów. Firm produkujących telefony jest zatrzęsienie, ale większość z nich zbiera z rynku ochłapy.

Żaden z producentów – do których można zaliczyć nie tylko mniejszych lokalnych graczy pokroju MyPhone’a i Kruger&Matz, ale też marki, wydawałoby się silnie, takie jak Sony, Lenovo, HTC i LG – nie jest w stanie konkurować z gigantami. Samsung, Apple i Chińczycy deklasują konkurencję.

Pozostali producenci łącznie dostarczyli 16 proc. mniej urządzeń na rynek, który jako całość zanotował spadek o 1,3 proc. Wszystkie marki poza Samsungiem, Apple, Huawei, OPPO i Xiaomi sprzedały 133,4 mln urządzeń w drugim kwartale 2017 roku, czyli o 25,4 mln mniej sztuk niż rok temu. Pomimo nowych flagowców od takich producentów jak Samsung czy Huawei oraz pierwszym pełnym kwartałem sprzedaży iPhona X, konsumenci nie chcą wydawać dużych pieniędzy na najnowsze urządzenia – komentuje Anthony Scarsella z IDC, który uważa, że telefony w bardziej przystępnych cenach powinny pomóc rynkowi wrócić na poprzednie tory.

Liderem, jeśli chodzi o sprzedaż smartfonów jest Samsung z udziałem w rynku na poziomie 23,4 procent. Firma zawdzięcza to głównie wypuszczeniu dwóch flagowych modeli smartfonów S9 i S9+. Koreański gigant jest liderem choć (rok do roku) odnotował niewielki spadek sprzedaży – o 2,4 procent.

Wzrosła sprzedaż Apple (o 2,8 proc.) rok do roku, który na koniec pierwszego kwartału bieżącego roku ma 15,6 proc. udziału w rynku. Trzeci w zestawieniu jest Huawei, do którego należy 11,8 proc. globalnego rynku smartfonów. W porównaniu z analogicznym okresem ubiegłego roku sprzedaż firmy wzrosła o 13,8 proc. Poza Chinami, gdzie sprzedają się dobrze jego droższe telefony, Huawei sprzedaje modele w bardziej dostępnych cenach w krajach Europy Wschodniej, oraz m.in. Hiszpanii, Niemczech i we Włoszech. Jak zauważa IDC, na tych rynkach najlepiej sprzedają się modele Lite, P10 i Mate 10.

Oprócz tych trzech liderów, dobrze ma się Xiaomi.Producent odnotował w pierwszych trzech miesiącach bieżącego roku 87,8 proc. wzrost sprzedaży (rok do roku). Ponad połowę sprzedaży pochłonął rodzimy, chiński rynek, to sprzedaż poza granicami też rosła. Głównie w południowej Azji i Indiach, gdzie najchętniej kupowano model Redmi 5A – informuje IDC.

Z kolei OPPO zanotowało spadek na poziomie 7,5 proc. w stosunku do I kwartału 2017 roku, a udział firmy w rynku wynosił 7,1 proc. Udział w rynku innych producentów w I kwartale 2018 roku to 33,7 proc.

 

Opracowano na podstawie doświadczenia i wiedzy ekspertów DCF oraz:

  • https://www.wirtualnemedia.pl/artykul/sprzedaz-smartfonow-w-polsce-w-2017-roku-dominacja-samsunga-i-androida
  • https://www.spidersweb.pl/2017/08/rynek-smartfonow-samsung-apple-huawei-2.html
  • https://tvn24bis.pl/tech,80/idc-rynek-smartfonow-skurczyl-sie-w-i-kw-2018-r-o-2-9-proc,834419.html