Zakupy odzieżowe realizowane są najczęściej kilka razy w roku (41%) lub raz na miesiąc (30%). Respondenci do 24. roku życia zdecydowanie częściej od którejkolwiek innej wyodrębnionej kategorii nabywają odzież. Jedna trzecia z nich robi to co najmniej dwa razy w miesiącu. Ze względu jednak na stosunkowo mniejszą wielkość tej grupy, wniosek ten należy traktować ostrożnie. Grupa osób od 25. do 44. roku życia jest mniej więcej jednolita, dopiero po przekroczeniu przez respondentów 45 lat zauważalny jest spadek w konsumpcji odzieży. Wieś i ośrodki miejskie do 200 tys. mieszkańców nie różnią się znacznie w kwestii częstotliwości kupowania odzieży. Dopiero w największych miastach respondenci nabywają odzież częściej. Konsumpcja odzieży rośnie także wraz ze wzrostem dochodu miesięcznego gospodarstwa domowego.

Obuwie nabywane jest najczęściej raz na kwartał (47%) lub raz na pół roku (31%). Z większą częstotliwością robią to kobiety niż mężczyźni. Liczba zakupów obuwia w ciągu roku rośnie wraz ze wzrostem wykształcenia oraz dochodu, spada natomiast wraz z wiekiem, przy czym grupa mająca 25-54 lata jest mniej więcej jednolita. Buty kupuje się rzadziej niż odzież w dyskontach oraz w centrach outletowych.

Rynek obuwniczy w Polsce jest na prawdę potężny. Niejeden polski producent obuwia zarabia na swoim biznesie niewiarygodne sumy. Skąd się to bierze? Przede wszystkim stąd, że na prawdę cenimy buty i doskonale zdajemy sobie sprawę z tego jak istotną rolę odgrywają one w całej stylizacji. To właśnie dzięki nim często czujemy się atrakcyjniej i pewniej. Okazuje się bowiem, że często to właśnie odpowiedni dobór butów do stylizacji ma największy wpływ na to jakie będzie o nas pierwsze wrażenie rozmówcy.

W naszym kraju z powodzeniem i wieloletnią tradycją działa prawie każdy polski producent obuwia. O ich sukcesie decyduje przede wszystkim jakość i ciągłe dostosowywanie się do potrzeb klientów. Nie bez znaczenia jest również fakt, że to ludzie napędzają ten rynek. Sklepy każdego dnia sprzedają tysiące par butów, pojawiają się nowi sprzedawcy i nowe modele, które zyskują niesamowitą popularność. Wbrew pozorom więc buty są dużo pewniejszym biznesem niż odzież, która przecież również jest dla nas tak ważna.

Rynek obuwia w Europie wygenerował w 2017 r. przychody w wysokości ponad 95,0 mld EUR, co sprawia, iż obuwie jest drugim tuż za odzieżą najważniejszym segmentem mody w europejskiej branży detalicznej. Rosja jest największym rynkiem obuwia w Europie.Według prognoz w 2018 r. przychody ze sprzedaży obuwia na tym rynku osiągną poziom 14,5 mld EUR.
Wartość wytworzonego obuwia w UE wyniosła w 2016 r. 26,3 mld EUR wg cen producenckich. Największym producentem są Włochy, które w 2016 r. wyprodukowały obuwie o wartości 14,2 mld EUR.Wartość polskiego rynku obuwia w 2017 r. wyniosła blisko 3,3 mld EUR. Zgodnie z prognozami przychody ze sprzedaży obuwia w Polsce powinny wynieść 3,4 mld EUR w 2018 r. Prognozowany jest dalszy wzrost rynku w tempie 4,6% rocznie (CAGR 2018–2021). Wartość wyprodukowanego przez Polskę obuwia wyniosła 657,0 mln EUR, wg cen producenckich w 2016 r., co pozwoliło jej osiągnąć 7. pozycję pod względem wielkości produkcji w UE i udział w rynku na poziomie 2,5%. Wartość eksportu obuwia w 2017 r. z UE wyniosła
43,8 mld EUR. Udział wszystkich krajów UE w eksporcie globalnym wyniósł ponad 34,7%. Największymi eksporterami obuwia w UE w 2017 r. były Włochy, Niemcy i Belgia, które
wyeksportowały obuwie o wartości odpowiednio ,0 mld EUR, 6,7 mld EUR oraz 5,8 mld.W latach 2013–2017 eksport polskiego obuwiawzrósł o 86% z poziomu 0,7 mld EUR do1,3 mld EUR wg danych International Trade Center.Polska jest 16. największym eksporterem obuwia na świecie z udziałem na poziomie 1,0%.Wartość obuwia importowanego przez kraje UE
w 2017 r. wyniosła 52,9 mld EUR. Udział wszystkich krajów UE w imporcie globalnym wyniósłponad 44,2%.Największymi importerami w UE w 2017 r. byłyNiemcy, Francja i Wlk. Brytania, które nabyłyobuwie o wartości odpowiednio 11,0 mld EUR,7,0 mld EUR oraz 6,0 mld EUR.W latach 2013–2017 import obuwia wzrósł o 75,8%z poziomu 1,0 mld EUR do 1,7 mld EUR wg danychInternational Trade Center.Polska jest 16. największym importerem obuwiana świecie, z udziałem na poziomie 1,4%.Conhpol -założyciel Henryka Konopki. Firma produkuje aż 70% obuwia na eksport, zagranicą jest szanowaną i znaną marką, za którą stoi jakość, piękna tradycja i historia.

Opracowano na podstawie doświadczenia i wiedzy ekspertów DCF oraz:

  • https://wspieramyeksport.pl/api/public/files/1368/PKO_OBUWNICZA_FINAL.pdf
  • https://www.ceeretail.com/analysis/1545/infografika-handel-detaliczny-odzieza-i-obuwiem-w-polsce-2018
  • https://conhpol.pl/od-szewca-do-obuwniczego-potentata-czyli-polak-potrafi/
  • http://pomyslnamilion.pl/rynek-obuwniczy-w-polsce/