Polski rynek odzieżowy jest bardzo skoncentrowany. Niemal połowa jego udziałów skupiona jest w rękach dziesięciu największych detalistów odzieżowych w Polsce, do których należą firmy takie jak H&M, LPP (Reserved, House, Cropp, Mohito, Sinsay), Inditex (Zara, Bershka, Pull&Bear, Massimo Dutti, Stradivarius, Oysho) oraz CCC (CCC, Boti, Lasocki). Dodatkowo procentowy udział rynkowy największych marek wykazuje tendencję rosnącą: w 2010 roku wynosił 30,7%, w 2012 już 38,4%, natomiast w 2014 osiągnął poziom 44.9%. Mimo to na polskim rynku odzieżowym, także wśród właścicieli platform sprzedaży on-line, można zauważyć pozytywne tendencje w ostatnich latach. 

Z polski wywodzi się ponad 40 marek, które mają zasięg ogólnoświatowy. Wśród nich znajdują się takie sklepy, jak Gino Rossi, Big Star, Ryłko czy Atlantic. Są to przede wszystkim marki, które korzystają z produkcji zlecanej podwykonawcom spoza kraju. Wśród nich znajduje się także największy polski producent ubrań – LPP.

Według analizy rynku odzieżowego wykonanej przez PMR, jedynie 18% Polaków deklaruje zakupy ubrań przez Internet. Należy jednak zwrócić uwagę na dynamiczny rozwój polskiego rynku e-commerce, którego wartość w handlu ogółem wzrasta regularnie od kilku lat (udział rynkowy sprzedaży online w handlu ogółem wzrósł z 2,8% w roku 2014 do 3,7%w roku 2016). Badania e-handlu w Polsce wskazują ponadto, że najpopularniejszą kategorią produktów kupowaną przez Internet jest właśnie odzież.

Z danych prezentowanych przez GUS wynika, odsetek klientów platform sprzedaży internetowej sprzedających towary lub usługi do użytku prywatnego jest najwyższy wśród osób w wieku 16-24 lata. Dodatkowo, w latach 2012-2016 systematycznie wzrastał odsetek osób zamawiających lub kupujących w sieci; w okresie tym zwiększył się on o 11,6 p. proc. W porównaniu z poprzednim rokiem największy wzrost udziału osób robiących zakupy przez Internet odnotowano w grupie wieku 35-44 lata (o 5,0 p. proc.).

Na przestrzeni ostatnich lat systematycznie wzrasta także dostępność do Internetu w polskich gospodarstwach domowych, co przekłada się pozytywnie na branżę e-commerce.

Branża e-handlu z nadzieją patrzy w przyszłość. Wzrostom na platformach sprzedaży on-line sprzyjają zmiany prawne oraz zachowania konsumenckie, szczególnie wśród osób młodszych. Zakupy internetowe dla nowego pokolenia, wychowywanego w dobie Internetu są czymś zupełnie naturalnym. Można więc zakładać, że z biegiem czasu handel, w tym także handel odzieżą, umocni swoją pozycję w Internecie. Dodatkowo w ostatnich latach zauważalne jest tzw. zjawisko patriotyzmu ekonomicznego oraz rozwój niszowych marek rodzimych producentów.

Opracowano na postawie wiedzy i doświadczenia ekspertów DCF oraz:

https://www.twenga-solutions.com/pl/insights/e-commerce-polska-2016/

https://firmoweewolucje.money.pl/firmowe-ewolucje-tv/rosnie-rynek-odziezy-coraz-wiecej-nisz-w-ktorych-mozna-znalezc

http://jagiellonski24.pl/2015/10/11/wiecej-niz-sieciowki-analiza-polskiego-rynku-odziezowego/

https://www.twenga-solutions.com/pl/insights/e-commerce-polska-2016/