Chipsy, paluszki, prażynki, krakersy i orzeszki to produkty, których w karnawale nie może zabraknąć na sklepowej półce. Na szczęście producenci starają się zaskoczyć konsumentów nowatorskimi konceptami i ciekawymi smakami o dużym potencjale sprzedażowym.Polacy uwielbiają słone przekąski. Aż dwie trzecie sięga po chipsy, chrupki i podobne im produkty przynajmniej raz w tygodniu, a 18 proc. nawet raz dziennie – wynika z badania przeprowadzonego przez agencję Innofact AG na zlecenie GNT Group. Efekt? Wartość samego rynku chipsów ziemniaczanych w naszym kraju w 2016 roku wyniosła ponad 657 mln zł. Szacuje się, że rynek przekąsek w całej Europie jest dzisiaj wart 14 mld euro i ciągle rośnie.

Z danych instytutu badawczego Nielsen wynika, że popyt na słone przekąski w Polsce zwiększył się w zeszłym roku o 6,5 proc.* O ile w przypadku chipsów ziemniaczanych i chrupek wzrosty sprzedaży były stosunkowo niewielkie (odpowiednio o 3,3 proc. i 4,1 proc.), to w kategorii orzeszków solonych zanotowano przyrost na poziomie 10 proc., popcornu gotowego do spożycia – 17,1 proc., a orzeszków niesolonych aż 22,8 proc.

– Chipsy ziemniaczane mają największy, sięgający jednej trzeciej udział wolumenowy w kategorii słonych przekąsek, który dodatkowo zwiększył się w czerwcu i lipcu 2016 roku, na co prawdopodobnie miały wpływ mistrzostwa Europy w piłce nożnej. W tygodniu rozpoczynającym mistrzostwa aż 60 proc. produktów sprzedało się w ramach promocji.

Polscy konsumenci lubią nowości i chętnie sięgają po nowe warianty chipsów. – W PepsiCo przykładamy dużą wagę do tego, aby jak najlepiej odpowiadać na ich potrzeby, dlatego wprowadzamy na rynek innowacje produktowe. Jednocześnie dzięki pojawiającym się nowościom, rośnie kategoria chipsów – dodaje ekspert PepsiCo.

Zwolennikami słonych przekąsek w Polsce są głównie młodsi konsumenci – studenci i uczniowie. Najczęściej kupują słone przekąski w przydomowych sklepach oraz w dyskontach. – Podczas dokonywania zakupów słonych przekąsek konsumenci z góry wiedzą, czy mają ochotę na chipsy, chrupki, czy paluszki. Chętnie sięgają po chipsy i chrupki podczas robienia dużych zakupów, jak również spontanicznie wracając do domu lub myśląc o zbliżającej się imprezie. W przypadku zakupu chipsów, ważną rolę odgrywa marka

Opracowano na podstawie doświadczenia i wiedzy ekspertów DCF oraz:

  • https://www.wiadomoscihandlowe.pl/artykuly/polacy-wydaja-na-chipsy-657-mln-zl-rocznie,10344
  •  https://www.wiadomoscihandlowe.pl/artykuly/popyt-na-slone-przekaski-wzrosl-o-6-5-proc,34390/1
  • http://www.portalspozywczy.pl/slodycze-przekaski/wiadomosci/pepsico-rynek-slonych-przekasek-jest-na-fali-wzrostowej,127291.html