Rynek słodyczy

Wartość rynku słodyczy w Polsce  szacuje się na 13 mld PLN. Branża dzieli się na kilka segmentów, jednak największy udział, bo aż 50% przypada na segment wyrobów czekoladowych. Pozostałe segmenty to m.in. słodkie i słone przekąski, ciastka, wyroby cukiernicze oraz gumy do żucia.

Sytuacja na polskim rynku słodyczy jest stabilna, na co wpływa dojrzałość tego rynku w Polsce. Branża ta jest odporna na wahania koniunkturalne, rozwijając się w niewielkim, ale stałym tempie ok. 3-5 % rocznie.

Branża słodyczy w Polsce jest rozdrobniona. Liderem rynku jest Colian S.A. Do najważniejszych podmiotów na rynku zaliczają się również m.in.: Wedel, Wawel, Mondelez, Ferrero Polska.

O konkurencyjności polskiego rynku słodyczy świadczyć może dynamicznie rosnąca wartość eksportu, która w latach 2009-2015 wzrosła z 3,7 do 4,2 mld PLN, co oznacza, że ok. 1/3 produkcji jest przeznaczona na eksport. Głównymi kierunkami eksportu są kraje Unii Europejskiej, w szczególności Wielka Brytania i Niemcy. Wpływ na to ma znacząca emigracja Polaków do ww. krajów. Wiodącym kanałem dystrybucji dla dużych firm są sieci handlowe, a dla małych producentów sklepy detaliczne.

Polacy chętnie kupują słodycze, jednak są dość konserwatywni w zakupach. Spożycie słodyczy w Polsce wynosi ok. 3 kg/os. rocznie co oznacza, że jest ono trzykrotnie niższe niż w krajach takich jak Niemcy czy Szwajcaria, gdzie wynosi ono ok. 9-10 kg/os.

W nadchodzących latach szacuje się, że rynek słodyczy w Polsce będzie powoli rosnąć, jednocześnie sam udział wyrobów czekoladowych w słodyczach ogółem będzie się dynamicznie zwiększać. Konsumenci coraz częściej będą wybierać także tzw. „zdrowe słodycze” oraz droższe i bardziej wyszukane produkty. Docelowo wartość rynku słodyczy w roku 2018 ma wynieść ok. 18 mld PLN. Wpływ na powolny wzrost wartości sprzedaży w branży mają fluktuacje cen kakao oraz cukru. Ponadto nie bez znaczenia jest zwiększająca się presja cenowa sieci handlowych producentów.

Opracowano na podstawie doświadczenia i wiedzy ekspertów DCF oraz:

http://www.polskieradio.pl/42/3166/Artykul/1568485,Polski-rynek-slodyczy-producenci-licza-na-wzrosty-w-2016-roku

http://www.polskieradio.pl/42/273/Artykul/1538280,Eksport-polskich-slodyczy-rosnie

http://next.gazeta.pl/pieniadz/1,136158,18924372,czekolada-mleczna-czy-gorzka-tego-nie-wiedziales-o-rynku-slodyczy.html

http://www.portalspozywczy.pl/slodycze-przekaski/wiadomosci/eksport-napedza-rozwoj-przemyslu-cukierniczego,106262.html

https://www.msp.gov.pl/pl/przeksztalcenia/serwis-gospodarczy/wiadomosci-gospodarcze/28040,Rynek-slodyczy-w-Polsce-wzrost-na-rynku-krajowym-boomu-eksportowego-ciag-dalszy.html