Polski rynek słodyczy

Rynek słodyczy obejmuje produkty na bazie cukru (landrynki, miętówki, krówki, karmelki, gumy i żelki, słodycze medyczne, pianki żelowe, lizaki, nugaty czy lukrecję), produkty czekoladowe (z czekolady mlecznej, gorzkiej oraz białej), ciastka i herbatniki (m.in. ciastka kruche, drożdżowe, opłatki, pierniki, wafle, biszkopty) oraz inne, np. gumę do żucia, lody, słone przekąski.

W tym roku globalne wydatki na słodycze sięgną niemal 180 mld dolarów. Stabilny wzrost sprzedaży (1,5 proc. w porównaniu do 2016 r.) branża będzie zawdzięczać przede wszystkim rynkom Azji, Europy Zachodniej i USA. Polski rynek osiągnie wartość ok. 3,2 mld dolarów, i w kolejnych latach będzie wzrastać bardziej dynamicznie niż światowy (3-5 proc. w zależności od szacunków).

Trendy na rynkach światowych (diety, nacisk na zdrowe odżywianie i tradycyjne metody produkcji) będą obecne również w Polsce. Możemy spodziewać się wysypu nowych smaków, limitowanych edycji i większej konsumpcji słodyczy luksusowych.

Światowy rynek słodyczy rozwija się w stałym tempie ok. 1,5 proc. rocznie. Jego wartość wyniesie w tym roku niemal 180 mld dolarów, tj. o 2,7 mld dolarów więcej niż w 2016 r. Największy wzrost zanotuje rynek azjatycki, gdzie sprzedaż słodyczy wzrośnie o 2,5 proc., sięgając wartości 40,4 mld dolarów. Na drugim miejscu uplasuje się Europa Zachodnia – 53,3 mld dolarów i wzrost o 1 proc. Na trzecim miejscu będą Stany Zjednoczone, z wartością sprzedaży sięgającą 37,7 mld dolarów, co oznacza wzrost o 1,9 proc.

Polski rynek słodyczy wart jest ok. 3,2 mld dolarów i rośnie w średniorocznym tempie 3-5 proc. Podobnie będzie w tym roku. Warto podkreślić, że 1/3 polskiej produkcji to eksport, głównie do Wielkiej Brytanii i Niemiec, w czym bardzo pomaga liczna polska społeczność w tych krajach. Polski rynek słodyczy ma duży potencjał rozwojowy, gdyż pomimo systematycznego wzrostu wartości, Polacy w dalszym ciągu konsumują 3 razy mniej słodyczy (3 kg rocznie, z czego połowa to wyroby czekoladowe) niż np. przeciętny Niemiec (9-10 kg rocznie). Szacuje się więc, że docelowa wartość polskiego rynku sięgnie 4,4 mld dolarów w 2018 r.

Ranking producentów słodyczy na świecie

W zestawieniu przygotowanym przez Lebensmittel Zeitung na podstawie Candy Industry, uwzględniającym obroty za 2016 rok, lider rynku Mars, producent m.in. batoników Mars, Snickers czy Bounty ma niemal o połowę wyższe obroty niż drugi w kolejności Mondelēz (m.in. Milka, Oreo, belVita). Według wyliczeń gazety to 18 mld dolarów wobec 12,9 mld dolarów. Autorzy zestawienia podają jednak, że według własnych danych Mondelēza obroty firmy na słodyczach przekraczają 22 mld dolarów. Na trzecim miejscu znajduje się włoska firma Ferrero (Kinder) z obrotami na poziomie 10,64 mld dolarów. Po zakupie od Nestlé amerykańskiego biznesu słodyczowego tej firmy Ferrero powiększy swój stan posiadania o 900 mln dolarów.

 

Opracowano na podstawie doświadczenia i wiedzy ekspertów DCF oraz:

  • https://www.wiadomoscihandlowe.pl/artykuly/rynek-slodyczy-w-polsce-na-fali-wzrostowej,40147
  • https://businessinsider.com.pl/finanse/makroekonomia/rynek-slodyczy-w-polsce-i-na-swiecie/z62tkz1
  • https://handelextra.pl/artykuly/207513,najwieksi-producenci-slodyczy-na-swiecie