Polski rynek piwa

Wartość całego polskiego rynku alkoholi w 2017 r. wyceniano na 32,6 mld zł. W 2017 r. produkcja piwa przekroczyła 30 mln hektolitrów. Polacy należą do ścisłej europejskiej czołówki pod względem przeciętnego spożycia tego napoju.

Wartość produkcji sprzedanej piwa w 2017 roku spadła o ok. 2,0 proc. do 10,9 miliarda złotych – wynika z wyliczeń serwisu portalspozywczy.pl na podstawie rocznych danych Głównego Urzędu Statystycznego na temat produkcji wyrobów przemysłowych w 2017 roku.

O niemal 23 proc. wzrosła sprzedaż piw bezalkoholowych, a tzw. piwnych specjałów o prawie 17 procent. 20 mln zł więcej, w porównaniu do 2016 roku, Polacy wydali na lagery piwa o mniejszej zawartości alkoholu. Jeśli chodzi o piwa mocne to ich sprzedaż w 2017 roku spadła o 6,2 procent. Zdaniem ekspertów rynku piwnego wynika to z faktu, że coraz bardziej dbamy o zdrowy tryb życia i unikamy mocniejszych alkoholi.

Według raportu Beer Statistics za 2017 rok Polska jest trzecim producentem piwa w Europie. W naszym kraju ważone jest co dziesiąte piwo. Polskie browary od kilku lat prężnie się rozwijają, a pracę w nich znalazło już 10 tysięcy osób – do tego dochodzi zatrudnienie w powiązanych branżach: gastronomii, handlu, transporcie. W sumie dzięki branży piwnej etat dostało 200 tysięcy osób – tak wynika z wyliczenia The Brewers of Europe.

Ponad 90% polskiego rynku piwa należy do międzynarodowych koncernów. Największym producentem w Polsce jest SAB Miller( Kompania Piwowarska), która wyprzedza Heineken( Grupę Żywiec)oraz Carlsberg Polska,

Do najważniejszych trendów na polskim rynku piwa można zaliczyć:

  • odwrócenie się konsumentów od mocnych piw,
  • wzrost sprzedaży piw smakowych, pszenicznych i niepasteryzowanych,bezalkoholowych
  • wzrost otwarcia konsumentów na nowości,
  • wzrost zainteresowania droższymi piwami klasy Premium,
  • wzrost liczby i znaczenia browarów regionalnych,

W opinii ekspertów DCF Dotacje Consulting Finanse poziom nasycenia polskiego rynku piwa nie pozwala prognozować istotnego wzrostu wolumenu sprzedaży w następnych latach. Jednocześnie rysują się dobre perspektywy dla regionalnych i niezależnych browarów, które wytwarzają piwo według tradycyjnych i naturalnych metod produkcji. Analogicznie ma się sytuacja w przypadku piw niszowych i rynkowych nowości, których oczekują konsumenci. Polacy poszukują nowych smaków, za które godzą się płacić zdecydowanie więcej niż za pasteryzowane piwa jasne pełne.

Opracowano na podstawie wiedzy i doświadczenia ekspertów DCF oraz:

  • https://www.magazynvip.pl/rynek-piwa-w-polsce/
  • http://www.portalspozywczy.pl/alkohole-uzywki/wiadomosci/rok-2017-nie-byl-dobry-dla-rynku-piwa-produkcja-spadla,154925.html
  • http://www.portalspozywczy.pl/tagi/rynek-piwa-2017,46226.html
  • http://www.beerpubs.pl/i65,Piwne-Statystyki