Rynek kawy w Polsce

Wartość polskiego rynku kawy w 2017 r. przekroczyła 5,3 mld zł. Na przestrzeni ostatnich lat średni roczny wzrost tego rynku szacuje się na około 13%.

Prognozy przewidują, że  w sezonie 2018-2019 zbiory kawy na świecie mają być o ok. 7 proc. większe, podczas gdy jej spożycie ma zwiększyć się o ok. 3 proc. Według analiz Banku BGŻ BNP Paribas w latach 2017/2018 światowa produkcja kawy wyniosła 159,8 mln 60 kg worków (USDA). Oznacza to, że globalne zbiory kawy odnotowano na poziomie ok. 9,6 mln t, czyli mniej więcej tyle, ile wyniosły tegoroczne zbiory pszenicy w Polsce.

Polacy piją głównie kawę z mlekiem (57%), słodzoną (22%) lub po prostu czarną (13%).

Eksperci branżowi wskazują, że wzrost wartości rynku odbędzie się pomimo utrzymującego się na stabilnym poziomie spożycia kawy wśród Polaków. Na dynamikę rynku istotny wpływ wywiera zwiększone zainteresowanie konsumentów produktami klasy premium.

Główni producenci kawy na świecie (udział procentowy w relacji do całkowitego eksportu):
Brazylia – 29,5%
Wietnam – 19,7%
Indonezja – 7,3%
Kolumbia – 6,3%
Etiopia – 4,5%
Honduras – 4,4%
Peru – 4,3%

Kawa jest jednym z najbardziej popularnych napojów w Polsce – ponad 80% dorosłych Polaków deklaruje regularne picie kawy, znaczna część z nich sięga po nią co najmniej raz dziennie (według danych CBOS, nawet 60%), a aż 16% wypija kilka kaw każdego dnia. Zgodnie z różnymi szacunkami, przeciętnie wypijamy rocznie ponad 500 porcji kawy.

Przeciętne roczne spożycie kawy przypadające na mieszkańca w Polsce wynosi około2,8 kg.

Głównymi odbiorcami kawy są znane w świecie koncerny, jak Kraft Foods, Nestlé,Tchibo, Sara Lee, Strauss Group. To one skupują większość zasobów surowych ziaren kawy na świecie i później – po przetworzeniu – rozprowadzają ją na rynku pod swoimi markami.

7 mln ton kawy wypijamy w ciągu roku na całym świecie.

Jednym z przejawów wzrostu kultury picia kawy w Polsce jest rosnące spożycie nowych i innowacyjnych propozycji asortymentowych, do których zaliczają się np. kawy w kapsułkach.

Jednocześnie z roku na rok przybywa konsumentów, którzy deklarują częste spożywanie kawy poza domem. Sektor kawiarniany notuje systematyczne wzrosty. Najważniejszymi przyczynami wizyt Polaków w kawiarni jest chęć spotkania się ze znajomymi, zaspokojenie indywidualnych potrzeb związanych z piciem dobrej kawy oraz możliwość odpoczynku.

Opracowano na podstawie wiedzy i doświadczenia ekspertów DCF oraz:

  • http://www.portalspozywczy.pl/napoje/wiadomosci/rynek-kawy-w-polsce-wart-5-3-mld-zl-a-herbaty-2-mld-zl,140293.html
  • http://research.inse.pl/images/pdf/rynek%20kawy%20inse%20research.pdf
  • http://www.portalspozywczy.pl/napoje/wiadomosci/raport-z-rynku-kawy-bedzie-rosla-produkcja-w-polsce-ceny-kawy-moga-spasc,163505.html