Do kategorii nabiału zalicza się takie produkty jak: sery, kefiry, jogurty, masło, jaja oraz desery mleczne. W 2017 roku odnotowano wzrost cen na polskim rynku nabiału na poziomie 5,9%, podczas gdy żywność ogółem zdrożała o 4,6%. Warto przy tym zauważyć, że wraz ze wzrostem cen nabiału nie spada popyt na tego typu produkty, gdyż stanowią one ważny sektor w całym rynku spożywczym.

Zgodnie z danymi opublikowanymi przez GUS, w 2017 roku najbardziej podrożały jajka, następnie zaś sery dojrzewające i topione (o 6,8%), jogurty, śmietany, napoje i desery mleczne (o 5,9%). W zestawieniu znalazły się również twarogi, w przypadku których odnotowano wzrost cen detalicznych o około 2,2%. Dodatkowo, w 2017 roku nastąpił wzrost ilości spożywanych przez Polaków serów o 2,4% do 10,2 kg w przeliczeniu na jedną osobę rocznie, w związku z czym można wnioskować o ich zyskiwaniu na popularności dzięki możliwości wszechstronnego wykorzystania w codziennej diecie.

W minionym roku, w polskich gospodarstwach domowych, spożycie masła w przeliczeniu na jedną osobę zwiększyło się o 7,7% do 3,36 kg rocznie, podczas gdy spożycie margaryny i innych twardych tłuszczów roślinnych obniżyło się w tym okresie o 6,4% do 4,20 kg na osobę rocznie. Ponadto, w analizowanym okresie spadkowi uległo także spożycie mleka świeżego w gospodarstwach domowych o 2,2% do 37,0 litrów w przeliczeniu na jedną osobę rocznie, mimo że średni poziom cen detalicznych mleka świeżego spadł o 3,8%.

Serki białe i twarogi, serki śmietanowe do rozsmarowania na pieczywie, oraz serki wiejskie goszczą na polskim stole średnio 5 razy w tygodniu. Sery żółte zaś Polacy spożywają 2 razy częściej. W związku z wysokim zapotrzebowaniem na tego typu produkty, na polskim rynku wykształcili się liderzy w zakresie produkcji i dystrybucji nabiału. Należy do nich m. in. Grupa Polmlek, znajdująca się wśród głównych graczy na rynku przetwórstwa spożywczego w kraju, której obroty sięgają 3,6 mld PLN rocznie.

Zdaniem ekspertów, nowe trendy handlowe i poszukiwanie przez konsumentów wysokiej jakości produktów m.in. bez GMO czy ekologicznych są dużą szansą dla branży mleczarskiej. Ponadto, poszukiwane są produkty ściśle dopasowane do potrzeb nawet najbardziej wymagających konsumentów np. wegan, wegetarian, sportowców, czy osób otwartych na nowe smaki i dedykowane specjalne funkcje produktów, takie jak wspomaganie odporności czy witalności.

Opracowano na podstawie wiedzy i doświadczenia ekspertów DCF oraz:

https://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/liderzy-rynku-nabialu-w-polsce-gus,2,0,2411778.html

https://www.bgzbnpparibas.pl/repozytorium/komunikaty/agro-tydzien-Nr-496