Rynek lodów w Polsce

W ujęciu wartościowym sprzedaż lodów w 2013 roku wzrosła w stosunku do roku 2012 o 5%, osiągając poziom 1,7 mld zł. Wolumen sprzedaży lodów w 2013 roku  szacuje się na 133,5 mln litrów.

Wzrost sprzedaży lodów odnotowano w przypadku zarówno kategorii lodów impulsowych, jak i familijnych. Największy wpływ na wzrost wartości rynku miały jednak lody impulsowe, co według ekspertów spowodowane było obniżkami cen segmentu premium, a także nasilonym popytem na lody z segmentu ekonomicznego i mainstream.

Statystyczny Polak zjada rocznie ponad 4 litry lodów. Choć Polacy coraz chętniej sięgają po lody poza sezonem, to nadal większość konsumpcji przypada na okres wiosenno-letni (miesiące od maja do sierpnia).

Ponad 70% sprzedaży lodów impulsowych przypada na tradycyjne kanały dystrybucji, natomiast w przypadku lodów familijnych najważniejszy udział w sprzedaży przypada na kanał nowoczesny.
W Polsce coraz popularniejsze stają się wytwórnie lodów tradycyjnych. W ich asortymencie znajdują się lody o szerokiej gamie smaków począwszy od tradycyjnych, o smaku truskawkowym czy śmietankowym, aż po lody o smaku pizzy czy pomidorów. Sukcesu tego typu lodziarni nie należy jednak upatrywać jedynie w bogatej gamie smaków, a w produktach wykorzystywanych do produkcji lodów. Wytwórnie oferują bowiem swoim klientom lody z naturalnych składników.

Opracowano na podstawie wiedzy i doświadczenia ekspertów DCF oraz:

  • http://wiadomoscihandlowe.pl/2014/04/lody-upal/
  • http://www.biznes.newseria.pl/news/sprzedaz_lodow_wrosla,p699750721
  • http://www.ilody.com.pl/indeks/429-analiza-rynku-lodow-2011-2016.html