E-commerce, nazywany również e-handlem oraz handlem elektronicznym polega na posługiwaniu się urządzeniami IT w procesie dokonywania zakupów. Samo zamówienie odbywa się w trybie online, natomiast doręczenie oraz zapłata mogą odbywać się zarówno za pośrednictwem sieci, jak i poza nią.

Do najbardziej popularnych form e-commerce występujących w głównej mierze należą sklepy internetowe. Liderami w tym zakresie na rynku polskim są Allegro, OLX, Zalando, eBay oraz Ceneo. Jeśli zaś chodzi o najczęściej wybierane kategorie produktów nabywanych za pomocą sieci, zalicza się do nich przede wszystkim odzież, akcesoria i dodatki, książki, płyty, filmy, a także telefony, smartfony, tablety, akcesoria GSM oraz sprzęt RTV/AGD.

W ostatnich latach zaobserwowano dynamiczny wzrost wartości rynku handlu elektronicznego, który to wzrost wahał się w granicach 15-30% w skali roku. Szacuje się, że wartość rynku e-commerce w tym roku może wynieść nawet 35,8 mld zł, natomiast w roku 2020 aż 63 mld zł.

Sprzedaż internetowa stanowi obecnie 2,5-4% całkowitej wartości sprzedaży. Ministerstwo Gospodarki informuje o przewidywanym wzroście wspomnianego udziału do 9% w ciągu najbliższych dwóch lat. Prognozy te niewątpliwie są korzystne i wskazują jednoznacznie na dalszy intensywny rozkwit e-handlu, który stwarza realne perspektywy rozwoju dla polskich sprzedawców.

Warto również wspomnieć o dynamicznym wzroście liczby sklepów internetowych na rynku polskim, która szacowana jest na około 20 tys. To ponad 6 razy więcej niż w 2006 roku i dwa razy tyle, co w roku 2010. Mimo tak dużej liczby sklepów internetowych, nadal ⅟₃ właścicieli tradycyjnych sklepów wyraża chęć rozpoczęcia sprzedaży internetowej.

Niewątpliwie, głównym czynnikiem wpływającym na pozytywne zmiany na rynku e-commerce był występujący nieprzerwanie na przestrzeni ostatnich lat postęp technologiczny, który przyczynił się do wzrostu liczby osób korzystających z sieci stanowiących już 76,6% populacji w Polsce. W efekcie rozpowszechnieniu uległo robienie zakupów przez Internet, których fakt zaistnienia deklaruje prawie połowa internautów, z których 10% kupuje w zagranicznych sklepach internetowych.

Wśród osób dokonujących zakupów w sieci nieznacznie przeważają kobiety oraz dominują osoby w przedziałach wiekowych 15-24 oraz 35-49 lat, stanowiąc łącznie 60% wszystkich osób kupujących przez Internet. Głównymi zaletami korzystania z handlu elektronicznego wymienianymi przez internautów są:

  • wygoda
  • bardziej atrakcyjne ceny
  • oszczędność czasu
  • większy wybór produktów

W popularyzacji zakupów internetowych istotną rolę odegrał wzrost powszechności dostępu ludności do urządzeń IT, związany ze spadkiem ich cen. Jak wynika z badań przeprowadzonych przez Gemius dla e-Commerce Polska, najczęściej wykorzystywanym urządzeniem podczas robienia zakupów online jest laptop, którego używało w tym celu 81% internautów. Zaraz po nim 57% badanych posługiwało się komputerem stacjonarnym jako narzędziem kupowania w sieci. Spory udział w tej formie transakcji mają również urządzenia mobilne, na co wskazuje korzystanie przez 41% respondentów ze smartfonów oraz 24% z tabletów w procesie dokonywania zakupów.

Rozwojowi rynku e-commerce sprzyjał wzrost zaufania internautów do tej formy robienia zakupów dzięki rozpowszechnieniu możliwości sprawdzenia opinii o danym sklepie.  W ostatnich latach na ogólną dostępność do baz opinii o sklepach zajmujących się sprzedażą internetową zwracana jest szczególna uwaga, na co wskazuje chociażby liczba odsłon na niezależnym serwisie Opineo.pl zajmującym się zbieraniem i udostępnianiem tego rodzaju opinii, która sięga miesięcznie średnio 2,5 miliona.

Badania przeprowadzone przez Gemius wskazują, że wciąż połowa internatów nie kupuje przez Internet. Wśród nich dominują osoby starsze, mieszkające na wsi oraz o złej sytuacji materialnej. Powodami, dla których internauci wstrzymują się z dokonaniem zakupów w sieci są głównie:

  • konieczność ponoszenia kosztów dostawy
  • czas oczekiwania na dostarczenie zakupów
  • potrzeba kontaktu fizycznego z produktem
  • obawa o bezpieczeństwo dokonanych transakcji

Dodatkowo, zagrożeniem w obszarze funkcjonowania rynku e-commerce jest tzw. efekt ROPO, którego podstawowa zasada sprowadza się do uprzedniego obejrzenia produktów w sieci i ich zakupie w sklepie stacjonarnym. Obejmuje on swoim działaniem w szczególności takie kategorie produktów jak odzież, akcesoria i dodatki, sprzęt RTV/AGD oraz materiały budowlane. Obok efektu ROPO, obserwuje się także tzw. odwrócony efekt ROPO, polegający na dokonywaniu przez kupujących analogicznych czynności jak w przypadku efektu ROPO, jednak w odwróconej sekwencji i przejawiający się głównie w obszarze zakupów takich produktów jak kosmetyki, odzież sportowa, obuwie, jak również sprzęt RTV/AGD.

Opracowano na podstawie wiedzy i doświadczenia zespołu ekspertów DCF oraz:

http://www.tsl-biznes.pl/newsy/1862-e-handel-kluczowym-czynnikiem-rozwoju-rynku-sektora-magazynowego-i-handlowego-w-polsce.html

http://www.forbes.pl/rozwoj-rynku-e-commerce-w-polsce,artykuly,195234,1,1.html

http://www.portalspozywczy.pl/handel/wiadomosci/wartosc-rynku-e-commerce-w-2016-r-moze-siegnac-36-mld-zl,130091.html

http://www.portalspozywczy.pl/handel/wiadomosci/33-proc-wlascicieli-sklepow-offline-planuje-uruchomienie-sprzedazy-w-sieci,130530.html

http://www.ecommercepoland.org.pl/files/5614/6737/0800/E-commerce_w_polsce_2016._Gemius_dla_e-CP.pdf

http://www.egospodarka.pl/115843,Opinie-o-sklepach-internetowych-nie-do-przecenienia,1,20,2.html