Według danych pochodzących z Panelu Handlu Detalicznego Nielsena rynek czekolady w tabliczkach w okresie sierpień 2011 – lipiec 2012 wzrósł wartościowo o 7,6% w stosunku do analogicznego okresu sprzed roku. Czekolady w tabliczkach sprzedano za kwotę 1,65 mld zł co stanowi 27,1% rynku słodyczy1 a wielkość rynku wynosi 47700 ton, co stanowi 29,6%. Polacy w okresie sierpień 2009 – lipiec 2010 spożyli czekoladę za 1,2 mld zł.Największe firmy kontrolują trzy czwarte sprzedaży w ujęciu ilościowym – łączny udział Cadbury Wedel, Stollwercka, Kraft Foods i Nestle/Goplana na przełomie kwietnia i maja br. kształtował się na poziomie 77,1% (dane za AC Nielsen). W czołówce na czekoladowym rynku znajduje się firma Cadbury Wedel z 28,5% udziałem, za nią Stollwerck, który kontroluje 21,9% rynku czekolad, dalej firma Kraft Foods – 17,6% udziału oraz Nestle (marki Goplana i Nestle), która uzyskała 12,2%. Pozostała piąta część należy m. in. do takich firm jak: Terravita, Wawel, Fazer, Millano (Baron) czy Ferrero.Eksport czekolady i innych przetworów spożywczych zawierających kakao w roku 2011 wyniósł 194614,0 ton, natomiast wartościowo 3221166,1 tys. zł. Z kolei eksportwyrobów cukierniczych (także biała czekolada) niezawierających kakao ilościowo wyniósł 50001,0 ton, wartościowo zaś 637850,2 tys. zł.4 Najwięcej dochodu przyniósł eksport czekolady i pozostałych wyrobów zawierających kakao – razem 562 mln zł, do Unii trafiły produkty za 407,7mln zł, w większości do Wielkiej Brytanii i Czech.

Badania prowadzone wśród producentów wyrobów czekoladowych dowodzą, że kluczowe trendy rozwoju oferty na rynku czekolady i wyrobów czekoladowych to: zdrowie, wygoda i przyjemność. Zdaniem ekspertów szanse na sukces rynkowy mają wyroby czekoladowe łączące termoodporność z pożądanymi właściwościami teksturalnymi, produkty integrujące korzystny wpływ na zdrowie z atrakcyjnością sensoryczną, a także artykuły o dużym stopniu personalizacji

Granic eksperymentów marek nie ma, czego przykładem jest brytyjska czekolada o smaku zakwasu z solą morską. Polscy konsumenci wybierając czekoladę najchętniej sięgają po wariant mleczny. Ale już co trzeci z nich zwraca uwagę na zawartość kakao, co oznacza, że segment czekolad ciemnych będzie się rozwijał. Nowym pomysłem mogą być także produkty skierowane do określonej grupy odbiorców, tak jak pomysł francuskiej firmy produkującej czekoladę dedykowaną dla kobiet.

Poziom spożycia słodyczy przez Polaków stale rośnie. Jeszcze na początku lat dziewięćdziesiątych przeciętny Polak zjadał ok. 2 kg słodyczy rocznie, a obecnie spożycie wyrobów czekoladowych osiągnęło już ok. 4-5 kg na osobę w ciągu roku. Wartość ta może ciągle wzrastać, ponieważ poziomy notowane w bogatszych krajach są znacznie wyższe (np. w Wielkiej Brytanii jest to 10 kg, w Austrii, Holandii po 8 kg, a w Szwajcarii 11 kg). Polacy stale zwiększają swoją zamożn ość, co przekłada się na większą konsumpcję dóbr nie należących do grupy pierwszej potrzeby, w tym słodyczy. Tendencja ta powinna utrzymywać się również w kolejnych latach.

Sukcesy sprzedażowe nowo wprowadzanych wyrobów pokazują, że konsumenci wciąż oczekują innowacji i nowości produktowych, dlatego ten trend, będący podstawą rozwoju
kategorii, zostanie na pewno utrzymany. Coraz większą rolę będzie też odgrywać kategoria premium, której dynamiczny rozwój stanowi bezpośrednią odpowiedź na rosnące zapotrzebowanie polskich konsumentów na bardziej wyrafinowane produkty.

Opracowano na podstawie doświadczenia i wiedzy ekspertów DCF oraz:

  • http://www.studium.agrobiznesu.up.lublin.pl/images/ar5.pdf
  • https://www.infobrokerska.pl/rynek-czekolady/
  • https://docplayer.pl/18289787-Rynek-czekolady-w-polsce.html