Gartner zaprezentował raport na temat rynku smartfonów w ostatnich miesiącach 2018 roku. Dużych niespodzianek nie ma – pierwsza piątka producentów to nadal jedna firma koreańska, jedna amerykańska i trzy chińskie, a ich sumaryczny udział w rynku wciąż rośnie.

Podium zestawienia Gartnera zajmują wciąż te same firmy: Samsung, Apple i Huawei. Jednak tylko Huawei zwiększył sprzedaż w porównaniu z IV kwartałem 2017 roku i to o ponad 37%. Zarówno Samsung, jak i Apple, sprzedał w 4 kwartale 2018 mniej smartfonów niż rok wcześniej. Tuż za podium znalazły się dwie kolejne chińskie firmy, Oppo oraz Xiaomi.

Polski Rynek Smartfonów

Z najnowszych danych IDC wynika, że w drugim kwartale br. globalny rynek sprzedaży smartfonów skurczył się o 1,8 proc. Wiceliderem rynku został Huawei, który wyprzedził Apple, przegrywając tylko z Samsungiem. Chiński koncern odnotował globalnie 40-procentowy wzrost sprzedaży smartfonów, do 54,2 mln sztuk, przy wzroście udziału w rynku z 11 proc. do 15,8 proc. Huawei liderem w Polsce Z danych GfK Polonia wynika, że udział Huawei w polskim rynku pod względem liczby sprzedanych smartfonów wyniósł w drugim kwartale br. 33,4 proc., w porównaniu do 25,4 proc. kwartał wcześniej oraz 20,3 proc. rok wcześniej. Tym samym Huawei został liderem w Polsce, spychając na drugie miejsce Samsung. Porównując drugi kwartał 2018 do drugiego kwartału 2017, cały polski rynek sprzedaży smartfonów, w ujęciu ilościowym, wzrósł o 6,8 proc. – .Pod względem wartości sprzedanych telefonów, udział Huawei w całym rynku wzrósł w drugim kwartale do 32,2 proc. To o 10,4 p. proc. więcej w porównaniu z pierwszym kwartałem br. (21,8 proc. udziału) i o 13,6 p. proc więcej niż w analogicznym okresie poprzedniego roku (18,6 proc. udziału). Samsung bagatelizuje sukces konkurenta. – W pierwszej połowie tego roku Polacy najchętniej kupowali smartfony Samsung Polska  Jak dodał Samsung Polska był liderem pod względem wartości sprzedanych telefonów w I kw., II kw i I półroczu 2018. Jak dodał Huawei miał pozycję nr 1 w II kw. tylko pod względem ilości sprzedanych smartfonów.

Marki czołowych smartfonów:

  • Samsung po raz kolejny pozostał liderem na światowym rynku smartfonów pomimo spadku dostaw o 10,4% w stosunku do ubiegłego roku. To wina mało zadowalającej sprzedaży flagowego modelu Galxy S9/S9+,
  • Huawei po raz pierwszy wskoczył na drugie miejsce – w zestawieniu udziałów w globalnym rynku – zrzucając z niego Apple’a. Producent w dalszym ciągu jest liderem rynku smartfonów w Chinach, osiągając udział w rynku w wysokości 27% w drugim kwartale 2018 roku. Dodatkowo wysoka pozycję na rynku zapewniła mu spora popularność serii Huawei P20/P20 Pro,
  • Apple spadł na trzecie miejsce po raz pierwszy pomimo wzrostu w drugim kwartale. Dostarczył na rynek 41,3 milionów iPhone’ów, co stanowi niewielki wzrost o 0,7% w porównaniu z 41 milionami jednostek wysłanych w zeszłym roku. Apple spodziewa się odzyskać kontrolę nad rynkiem – i utracone drugie miejsce – tej jesieni wraz z premierą trzech następnych generacji modeli iPhone’a.
  • Xiaomi wyprzedziło Samsunga na pozycji numer 1 w Indiach w ciągu ostatnich kilku kwartałów, doskonale radzi sobie też w Indonezji, zwiększając produkcję lokalną, aby sprostać zwiększonemu popytowi. Sprzedaje zarówno przez kanał online oraz stacjonarne sklepy z artykułami Mi.
  • OPPO odnotowało wzrost o 5,1% w porównaniu z ubiegłym rokiem, kontynuując ekspansję na inne rynki, takie jak Bliski Wschód i Afryka. Niedawna premiera Find X zyskała uznanie, ponieważ innowacyjne, pozbawione ramki i pozbawione wycięć wzornictwo przyciągnęło uwagę wielu klientów.

To już kolejny kwartał, kiedy sprzedaż nowych smartfonów spada. Po raz pierwszy zdarzyło się to w ostatnich trzech miesiącach 2017 roku. Sprzedano wtedy około 407,8 mln nowych smartfonów, czyli o 5,6 proc. mniej, niż rok wcześniej.

Na tym spadku korzystają sprzedawcy używanych telefonów. Z informacji z połowy marca wynika, że rynek używanych smartfonów wzrósł w ubiegłym roku o 13 procent w stosunku do roku poprzedniego.

Wobec zmiany trendów na rynkach spodziewane jest spowolnienie – konsumenci są gotowi zapłacić więcej za oferty premium i oczekują, że ich urządzenie przetrwa i przewyższy poprzednie generacje tego urządzenia, które kosztowały znacznie mniej kilka lat temu. Nie mają motywacji, by zbyt często zmieniać smartfon – aby przeciwdziałać temu spowolnieniu, dostawcy będą musieli skoncentrować się na nowych innowacjach i cechach, w połączeniu z innymi zachętami i promocjami, które napędzają wzrost na najbardziej konkurencyjnych rynkach.

Wybór najlepszego smartfona nie jest prosty, głównie przez rosnące ceny flagowców. Te na szczęście z czasem szybko spadają i warto trzymać rękę na pulsie, żeby nie przegapić żadnej okazji.

Opracowano na podstawie doświadczenia i wiedzy ekspertów DCF oraz:

  • https://www.telepolis.pl/wiadomosci/prawo-finanse-statystyki/rynek-smartfonow-po-4q2018-wedlug-gartnera-przez-rok-najwiecej-zyskal-huawei
  • https://www.wirtualnemedia.pl/artykul/polski-rynek-smartfonow-huawei-liderem-w-ii-kw-2018-roku
  • https://www.mgsm.pl/pl/aktualnosci/9617/
  • https://www.komputerswiat.pl/artykuly/redakcyjne/popularnosc-smartfonow-ktorymi-markami-jestesmy-najbardziej-zainteresowani/cykckct
  • https://www.computerworld.pl/news/Rynek-smartfonow-w-kryzysie,412018.html